Dolegliwość Kończyna dolna

Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

 • Duży obrzęk
 • Silny ból
 • Zmniejszony zakres ruchomości stawu kolanowego

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) łączy kłykieć boczny kości udowej z kością piszczelową, stabilizuje staw kolanowy w zgięciu, zapobiega przed nadmierną rotacją oraz przed przemieszczaniem się kości piszczelowej i udowej ponad zakres fizjologiczny.

Do uszkodzenia więzadła najczęściej dochodzi w sposób kontaktowy podczas uprawiania sportów np. przez uderzenie w tył piszczeli lub w sposób bezkontaktowy podczas nagłego skrętu tułowia przy lekko zgiętym kolanie i ustabilizowanej stopie.

Uszkodzenie więzadła objawia się dużym obrzękiem pojawiającym się do 48h po urazie, silnym bólem (może pojawić się kilka godzin po urazie), zmniejszonym zakresem ruchomości stawu kolanowego, trudnością w obciążaniu kończyny, uczuciem niestabilności – „uciekania” kolana.

Leczenie polega na chirurgicznej rekonstrukcji więzadła. Fizykoterapia odgrywa ważną rolę zarówno przed jak i po operacji. Zabiegi fizykoterapeutyczne umożliwią lepsze przygotowanie stawu do operacji, tym samym szybszą rekonwalescencje po zabiegu, mają działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, umożliwiają przywrócenie ruchomości stawu, wzmocnienie mięśni, powrót do pełnej sprawności.

healingRehabilitacja

Leczenie: 

 • terapia manualna; 
 • ćwiczenia. 

Fizykoterapia nowoczesna:

 • laser wysokoenergetyczny.

Fizykoterapia tradycyjna:

 • laser punktowy. 

Nie zwlekaj

Dowiedz się jak możemy pomóc

Pokaż menu

Zadaj pytanie

  Umów wizytę

  Wyślij wiadomość

  Prosimy o informację o preferowanych terminach

   Menu

   Godziny otwarcia

   Lokalizacja

   ul. L. Waryńskiego 2C
   80-433 Gdańsk

   Pokaż na mapie

   Wyszukiwanie