Więzadło krzyżowe przednie (ACL) łączy kłykieć boczny kości udowej z kością piszczelową oraz stabilizuje staw kolanowy w zgięciu. ACL zapobiega także przed nadmierną rotacją oraz przed przemieszczaniem się kości piszczelowej i udowej ponad zakres fizjologiczny.
Do uszkodzenia więzadła najczęściej dochodzi w sposób kontaktowy podczas uprawiania sportów np. przez uderzenie w tył piszczeli. Jednak istnieje także możliwość sposobu bezkontaktowego – podczas nagłego skrętu tułowia przy lekko zgiętym kolanie i ustabilizowanej stopie.
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) objawia się dużym obrzękiem pojawiającym się do 48h po urazie, silnym bólem (może pojawić się kilka godzin po urazie), zmniejszonym zakresem ruchomości stawu kolanowego, trudnością w obciążaniu kończyny, uczuciem niestabilności – „uciekania” kolana.
Leczenie polega na chirurgicznej rekonstrukcji więzadła. Fizykoterapia odgrywa ważną rolę zarówno przed jak i po operacji. Zabiegi fizykoterapeutyczne umożliwią lepsze przygotowanie stawu do operacji, tym samym szybszą rekonwalescencje po zabiegu, mają działanie przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe. Rehabilitacja umożliwia przywrócenie ruchomości stawu, wzmocnienie mięśni, a także powrót do pełnej sprawności.
healingRehabilitacja
Leczenie:
- terapia manualna;
- ćwiczenia.
Fizykoterapia nowoczesna:
- laser wysokoenergetyczny.
Fizykoterapia tradycyjna:
- laser punktowy.