Koksartroza to jedna z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych stawów. Polega na nieodwracalnym niszczeniu, ścieńczeniu i utracie elastyczności chrząstki stawowej biodra, a także pogrubieniu torebki stawowej.
Przyczyny powstawania zwyrodnień mogą być pierwotne i wtórne. Pierwotne przyczyny nie są dokładnie poznane, mogą być związane z różnymi czynnikami, np. genetycznymi.
Do przyczyn wtórnych koksartrozy należą:
- przeciążenia (sportowcy, pracownicy fizyczni),
- nieprawidłowa budowa anatomiczna,
- urazy stawu biodrowego,
- otyłość,
- nadwaga,
- złuszczenie głowy kości udowej,
- konflikt panewkowo-udowy,
- RZS,
- choroby zakaźne np. gruźlicze zapalenie stawów,
- dysplazja stawu biodrowego.
Charakterystycznym objawem jest ból podczas chodzenia, który może pojawiać się w pachwinie lub promieniować od pośladka do kolana, występuje także ograniczenie zakresu ruchu (rotacji wewnętrznej i wyprostu), osłabienie mięśni obręczy biodrowej, trudność w utrzymaniu pozycji stania na jednej nodze, uczucie przeskakiwania, trzaskanie w trakcie wykonywania ruchów w stawie biodrowym.
Jeżeli zmiany zwyrodnieniowe są bardzo rozległe nieunikniona jest wymiana stawu biodrowego (endoprotezoplastyka). Rehabilitacja spowalnia przebieg choroby i przygotowuje staw do zabiegu operacyjnego, zmniejsza ból, działa przeciwobrzękowo, ochrania chrząstkę, poprawia ruchomość stawu.
healingRehabilitacja
Leczenie:
- ćwiczenia,
- terapia manualna;
Fizykoterapia nowoczesna:
- Salus Talent;
- fala uderzeniowa;
- laser wysokoenergetyczny.
Fizykoterapia tradycyjna:
- laser punktowy;
- pole magnetyczne;
- ultradźwięki;
- elektroterapia.