ZZSK

ZZSK – ZEsztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Jest to przewlekła, zapalna choroba tkanki łącznej, która obejmuje stawy krzyżowo-biodrowe, pierścienie włókniste, więzadła oraz drobne stawy kręgosłupa prowadząc do ich kostnienia – zesztywnienia. Kręgi łączą się ze sobą, dochodzi do znacznego ograniczenia ruchomości kręgosłupa, zaczyna on przypominać „kij bambusowy”.

Choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Etiologia ZZSK nie jest znana, prawdopodobnie istnieją predyspozycje genetyczne, które w połączeniu ze specyficznymi czynnikami np. infekcjami zapoczątkowują rozwój choroby.

ZZSK przebiega z okresami zaostrzenia i remisji. Choroba objawia się bólem w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i stawów krzyżowo-biodrowych, który może promieniować do pośladków. Ból nasila się w nocy i ustępuje po ćwiczeniach.

Często występują również objawy towarzyszące np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, utrata masy ciała, męczliwość. W miarę rozwoju choroby ból pogarsza się, stan zapalny obejmuje wyższe segmenty kręgosłupa, dochodzi do ograniczenia ruchomości klatki piersiowej, co powoduje zmniejszenie wydolności oddechowej. Ruchomość kręgosłupa zostaje znacznie ograniczona przez co sylwetka pacjenta utrwala się w charakterystycznej pozycji.

Leczenie ZZSK obejmuje farmakoterapię oraz fizykoterapię, która umożliwia zmniejszenie stanu zapalnego, zwiększenie ruchomości stawów, zapobiega przykurczom, zwiększa siłę mięśniową, redukcje dolegliwości bólowych i zapewnia poprawę komfortu życia.

Dyskopatia

Problemy z kręgosłupem, dyskopatie, przepukliny postrzegane są jako schorzenia cywilizacyjne spowodowane siedzącym trybem życia, brakiem ruchu, nieprawidłową postawą ciała, urazami, przeciążeniami kręgosłupa w pracy wymagającej dźwigania oraz u sportowców.

Dyskopatia potocznie nazywana wypadnięciem dysku, spowodowana jest stopniową degeneracją krążków miedzykręgowych, czyli elementów znajdujących się w kręgosłupie między sąsiadującymi kręgami.

Krążek międzykręgowy składa się z dwóch części, pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Pierścień włóknisty stanowi zewnętrzną część krążka międzykręgowego, ochraniającą znajdujące się wewnątrz jądro miażdżyste, które w 90% składa się z wody i zapewnia odpowiednią amortyzację.

Zmiany degeneracyjne pierścienia włóknistego przebiegają w kilku etapach, dochodzi do odwodnienia jądra miażdżystego, zostaje uszkodzona część pierścienia włóknistego, w efekcie jądro miażdżyste zaczyna się uwypuklać, może dojść do przerwania pierścienia i wypadnięcia jądra, taki stan wymaga zabiegu operacyjnego. Podczas uwypuklania się jadro miażdżyste powoduje ucisk na korzenie nerwowe, co doprowadza do powstania stanu zapalnego, obrzęku. Dyskopatia może wystąpić w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa.

Charakterystycznym objawem dyskopatii jest ból, który promieniuje wzdłuż dróg nerwowych np. jeżeli do dyskopatii dojdzie w odcinku szyjnym, ból promieniować będzie do kończyny górnej.

Objawy:
  • ból,
  • mrowienie,
  • drętwienie,
  • niedowłady,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia czucia powierzchownego,
  • bóle w okolicy potylicznej,
  • nudności,
  • spadek siły mięśniowej,
  • zaburzenia widzenia,
  • trudności z utrzymaniem równowagi,
  • problemy koordynacyjne.

Rehabilitacja umożliwia zmniejszenie ucisku przepukliny na korzenie nerwowe, redukcję stanu zapalnego, wzmocnienie mięśni i poprawę komfortu życia pacjenta.

Skolioza

Skolioza to wada postawy w której kąt skrzywienia kręgosłupa przekracza 10 stopni. Nazywana  jest, nie do końca poprawnie, bocznym skrzywieniem kręgosłupa, ponieważ do skrzywienia dochodzi w trzech płaszczyznach.

Wada może być wrodzona, nabyta a także idiopatyczna (jej przyczyny nie się znane). Najczęściej skolioza ujawnia się u dzieci i młodzieży w okresach  gwałtownego wzrostu, spędzania dużej ilości czasu w nieprawidłowej pozycji, noszenia ciężkiego tornistra na jednym ramieniu. Innymi przyczynami skoliozy są między innymi zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, predyspozycje genetyczne, osłabienie mięśni przykręgosłupowych, niewłaściwe ułożenie miednicy; zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Objawami, które mogą występować przy skoliozie są asymetrie:
  • w budowie łopatek (jedna większa od drugiej),
  • ramion, wału lędźwiowego,
  • trójkątów talii.

Ważne jest, aby szybko podjąć leczenie, ponieważ nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa wiąże się ze zmianami w narządach wewnętrznych oraz deformacjami innych części układu kostnego np. klatki piersiowej co w zaawansowanych przypadkach może doprowadzić do niewydolności oddechowej.

Leczenie skoliozy jest długotrwałym procesem. Podczas indywidualnie dobranej terapii wzmacnia się gorset mięśniowy, wykonuje ćwiczenia oddechowe, elongacyjne oraz ćwiczenia zwiększające ruchomość klatki piersiowej.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa (ischialgia) to zespół objawów związanych z podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu kulszowego.

Objawia się rwącym bólem w odcinku krzyżowym który może promieniować do pośladka, tylnej powierzchni uda lub łydki, może występować również mrowienie, drętwienie.
Do najczęstszych przyczyn rwy kulszowej należą:
  • dyskopatia, zapalenie nerwu kulszowego,
  • zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego,
  • stan zapalny tkanek otaczających nerw kulszowy.
Pokaż menu

Zadaj pytanie

    Umów wizytę

    Wyślij wiadomość

    Prosimy o informację o preferowanych terminach

      Menu

      Godziny otwarcia

      Lokalizacja

      ul. L. Waryńskiego 2C
      80-433 Gdańsk

      Pokaż na mapie

      Wyszukiwanie