Złamanie to przerwanie ciągłości kości powstające w efekcie działania siły przekraczającej wytrzymałość kości. Wyróżnia się złamanie zmęczeniowe, urazowe i patologiczne.
Do złamania zmęczeniowego dochodzi w skutek wielu mikrourazów i powtarzających się przeciążeń. Narażeni są na nie sportowcy, najczęściej biegacze, lekkoatleci, triathloniści. Może być ono efektem zbyt intensywnego, źle prowadzonego treningu oraz braku odpowiedniej regeneracji po wysiłku. Złamanie patologiczne dotyczy chorobowo zmienionej tkanki, np. u osób chorujących na nowotwory lub osteoporozę, wówczas do złamania dochodzi w efekcie działania małej siły, nawet podczas niewielkiego uderzenia, upadku.
Najczęstsze złamania:
- złamanie szyjki kości udowej;
- złamanie kości ramiennej;
- złamanie kości przedramienia;
- złamanie kości goleni
- złamanie nasady dalszej kości promieniowej;
- złamania kości palców.
Pole magnetyczne należy rozpocząć, gdy kończyna znajduje się jeszcze w gipsie. Pole magnetyczne przyspiesza zrost kostny, regenerację tkanek miękkich, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Po zdjęciu unieruchomienia celem fizykoterapii jest przywrócenie pełnej sprawności, odbudowa siły mięśniowej, zwiększenie ruchomości stawów, nauka poprawnego chodu i przywrócenie pełnej sprawności manualnej.
healingRehabilitacja
Leczenie:
- terapia manualna;
- masaż;
- plastrowanie dynamiczne.
- ćwiczenia.
Fizykoterapia nowoczesna:
- Salus Talent;
- laser wysokoenergetyczny.
Fizykoterapia tradycyjna:
- pole magnetyczne;
- laser punktowy;
- elektroterapia;
- ultradźwięki.