Torbiel galaretowata, czyli tzw. ganglion, przypomina guzek i powstaję w wyniku mikrourazów, stanów zapalnych ścięgien oraz przeciążeń. Często dotyczy np. stawu nadgarstkowego poprzez pracę przy komputerze.
Ganglion tworzy się w wyniku nadmiernej produkcji płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna. Nadmiar płynu przyczynia się do wzrostu ciśnienia oraz rozciągania torebki stawowej. To prowadzi do uformowania zachyłka, a przez to guzka widocznego pod skórą w okolicy stawu. Gangliony najczęściej występują w okolicach nadgarstka. Natomiast, również można je zaobserwować na łokciu, stopie, czy kolanach. Torbiele są różnej wielkości, stosunkowo twarde oraz są częściowo przesuwalne wobec podłoża.
W niektórych przypadkach torbiel galaretowata znika sama, jeśli jednak tak się nie dzieje, a guzek powiększa się lub daje dokuczliwe objawy, wykonuje się zabiegi z fizykoterapii, które likwidują stan zapalny, wysięk oraz umożliwiają „rozbicie” guzka, ważne jest także odciążenie stawu. W skrajnych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna, jednak niesie ona ryzyko nawrotu torbieli.
healingRehabilitacja
Leczenie:
- terapia manualna;
- masaż;
- plastrowanie dynamiczne.
Fizykoterapia nowoczesna:
- Salus talent;
- laser wysokoenergetyczny
Fizykoterapia tradycyjna:
- pole magnetyczne;
- laser punktowy;
- ultradźwięki;