Zabieg Terapia manualna

Terapia uroginekologiczna

  • Cena zabiegu od: 190zł
  • Dostępne pakiety!

Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo nowa dziedzina, w której terapeuci pracują z dysfunkcjami układu moczowo-płciowego. Jej głównym założeniem jest przywrócenie kobietom komfortu w zakresie pracy dna miednicy, a także towarzyszenie im w przygotowaniu do ciąży i porodu.

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Najważniejszym zadaniem fizjoterapii uroginekologicznej jest przede wszystkim nauka świadomości ciała pacjentki, utrwalenie prawidłowych wzorców ruchowych i redukcja negatywnych nawyków. W zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjentka do gabinetu, przeprowadza się terapię opartą na metodach zaciągniętych z terapii manualnej, terapii ruchem i treningu medycznego oraz pracy z oddechem. Istotną rolę stanowi zaangażowanie i praca własna pacjentki po otrzymaniu zaleceń i instruktażu od terapeuty – zwłaszcza z zakresu nawyków toaletowych, sposobu oddychania i ruchu, a także ćwiczeń wzmacniających i mobilizujących stawy nie tylko miednicy, ale i całego ciała.

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Kluczem do skutecznie przeprowadzonej terapii jest szczegółowy wywiad, od którego powinna zacząć się pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Podczas rozmowy ustala się przede wszystkim cel terapii i dolegliwości, z jakimi pacjentka przychodzi do gabinetu. Badanie pacjentki rozpoczyna się zazwyczaj od analizy postawy ciała, sposobu jej poruszania i oddychania. Fizjoterapeuta może przeprowadzić szereg testów funkcjonalnych i palpacyjnych w celu poszukiwania przyczyn dolegliwości, jakie zgłasza pacjentka. Ocenia się między innymi sposób i jakość wykonywanych ruchów, ewentualne wystąpienie dolegliwości, napięcie tkanek miękkich w obrębie miednicy (ud, pośladków, krocza, pleców). Dodatkowym etapem wizyty w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego może być badanie per vaginum lub per rectum. Stosuje się je jedynie w sytuacjach, gdzie występują wskazania do jego przeprowadzenia, oraz po jednoznacznej zgodzie pacjentki. Wyciągnięte na podstawie wywiadu i badań wnioski umożliwiają fizjoterapeucie zdiagnozowanie problemu i zaproponowanie odpowiedniej terapii uroginekologicznej.

Kiedy należy zgłosić się na terapię uroginekologiczną?

Obecnie istnieje cały wachlarz wywodzących się z układu moczowo-płciowego dolegliwości, z którymi pacjentki zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty uroginekologicznego, i które wymagają dokładnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego planu leczenia. Dolegliwości, o których mowa, można podzielić na konkretne dziedziny:

  • urologiczna – nietrzymanie moczu lub kału, zaburzenia mikcji (częstomocz, problemy z odczuwaniem parcia na pęcherz, pęcherz nadreaktywny),
  • ginekologiczna – endometrioza, bolesne miesiączki, obniżenie narządów rodnych, bóle w okresie ciąży, przygotowanie do porodu, opieka w trakcie połogu i powrót do formy po urodzeniu dziecka, rozejście mięśni prostych brzucha, blizna po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza,
  • seksuologiczna – bolesne współżycie, pochwica, wulwodynia, brak satysfakcji seksualnej.
Na terapię uroginekologiczną warto zgłosić się wielu sytuacjach. Odpowiednio poprowadzone leczenie może pomóc pacjentkom uporać się z różnymi dysfunkcjami dotyczącymi obszaru miednicy, co ma na celu znacznie poprawić ich jakość życia codziennego.

fact_checkWskazania stosowania

thumb_up_altPomaga leczyć

paymentCennik

Zabieg
Cena zabiegu
Ilość zabiegów w pakiecie
Cena pakietu
200 zł
1
200 zł
195 zł
3
585 zł
190 zł
5
950 zł

Nie zwlekaj

Dowiedz się jak możemy pomóc

Pokaż menu

Zadaj pytanie

    Umów wizytę

    Wyślij wiadomość

    Prosimy o informację o preferowanych terminach

      Menu

      Godziny otwarcia

      Lokalizacja

      ul. L. Waryńskiego 2C
      80-433 Gdańsk

      Pokaż na mapie

      Wyszukiwanie