Terapia stawów skroniowo-żuchwowych

Staw skroniowo-żuchwowy zbudowany jest z kłykcia żuchwy i dołu żuchwowego kości skroniowej oraz znajdującego się pomiędzy nimi krążka stawowego. Otoczony jest torebką stawową, więzadłami, mięśniami, licznymi gałązkami nerwowymi i naczyniami krwionośnymi. Staw skroniowo-żuchwowy odpowiada za otwieranie, zamykanie, wysuwanie, cofanie, jak również ruchy boczne żuchwy, a więc bierze udział w takich czynnościach jak jedzenie, ziewanie, mówienie – szacuje się, że wykonuje blisko dwa tysiące ruchów dziennie. Jego funkcjonalne powiązanie z odcinkiem szyjnym i piersiowym kręgosłupa oraz miednicą czynią ten staw jednym z najczęściej wykorzystywanych stawów w ciągu dnia, przez co jego przeciążanie czy uraz mogą wywoływać nieprawidłowe funkcjonowanie całego aparatu ruchu, układu nerwowego czy krwionośnego.

W terapii stawów skroniowo-żuchwowych wykorzystuje się elementy terapii manualnej, mobilizację tkanek miękkich z zewnątrz i wewnątrz stawu, poizometryczną relaksację mięśni oraz kinesiotaping. Fizjoterapia przyczynić się może do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania stawu, a co za tym idzie wyeliminowania bólu i dyskomfortu, ograniczenia jego ruchomości i zahamowania postępowi patologii w obrębie głowy i kręgosłupa.

W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych (sztywność, ból, napięcie, niepokojące trzaskanie) warto zgłosić się na konsultację fizjoterapeutyczną w celu zdiagnozowania problemu i zaplanowania toku postępowania fizjoterapeutycznego.

 

Trening medyczny funkcjonalny

Trening funkcjonalny jest przeznaczony dla każdej grupy wiekowej. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie uwzględniając możliwości każdego pacjenta. Trening ma na celu poprawę sprawności ruchowej, koordynacji, równowagi i przywrócenia prawidłowych wzorców ruchowych bez obciążania stawów. Dzięki treningowi funkcjonalnemu angażujemy mięśnie głębokie do pracy bez wzrostu i rozbudowy masy mięśniowej.

Terapia po mastektomii

Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. Jest również najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet, zarówno w bardziej, jak i mniej rozwiniętych regionach świata.

Rehabilitacja po mastektomii jest nieodłącznym elementem leczenia nowotworu piersi. Skuteczna terapia pozwala i pomaga poczuć się silną, zdrową i piękną kobietą.

Głównym celem rehabilitacji po zabiegu amputacji piersi jest powrót do poprzedniej jakości życia.

 

Plastrowanie dynamiczne

Jest to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami.

Zostały one opracowane na początku lat 70. ub. w. przez japońskiego doktora Kenzo Kase, a największą popularność zyskały w latach 90.
Plastry stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe, zwiększają przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami umożliwiając odciążenie. Ponadto przepuszczają powietrze, są wodoodporne i hipoalergiczne. Plastry można nosić przez kilka dni. Kinesiology taping z dużym powodzeniem stosuje się u sportowców, zapobiegawczo, przed zawodami lub treningami w celu stabilizacji stawów, jak również po kontuzji.

Przed aplikacją plastra niezbędne jest oczyszczenie miejsca aplikacji, usunięcie owłosienia.

Miejsce aplikacji nie powinno być pokryte kremem, maścią.

Terapia manualna

Terapia manualna stanowi bezpieczną i skuteczną formę usprawniania pacjentów z dysfunkcjami mięśniowo – szkieletowymi oraz schorzeniami układu nerwowego. Jest to metoda rehabilitacji polegająca na szczegółowym badaniu, a także postawieniu precyzyjnej diagnozy oraz leczeniu z wykorzystaniem dużego zakresu technik manualnych.

Terapeuta przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad w celu poznania funkcjonalnego problemu pacjenta oraz ustalenia planu leczenia.
Dzięki zastosowaniu terapii manualnej możliwe jest:

  • skrócenie czasu leczenia,
  • przyspieszenie powrotu do normalnych aktywności i pracy,
  • poprawa sprawności i wytrzymałości,
  • zwiększenie zakresu ruchomości stawów,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • czasem również uniknięcie farmakoterapii, która może wiązać się ze skutkami ubocznymi.
Przed terapią manualną, w celu przygotowania do zabiegu, zaleca się fizykoterapię, aby rozgrzać i rozluźnić tkanki.
Pokaż menu

Zadaj pytanie

    Umów wizytę

    Wyślij wiadomość

    Prosimy o informację o preferowanych terminach

      Menu

      Godziny otwarcia

      Lokalizacja

      ul. L. Waryńskiego 2C
      80-433 Gdańsk

      Pokaż na mapie

      Wyszukiwanie