Bioptron to system terapii światłem spolaryzowanym, polichromatycznym, niespójnym, bez promieniowania ultrafioletowego. Nazwa pochodzi od szwajcarskiej firmy produkującej aparaty.
Lampa sollux emituje promienie podczerwone oraz widzialne.
Podczas zabiegu wykorzystuje się dodatkowe filtry. Filtry zmieniają widmo promieniowania, co ma wpływ na zdolność wnikania promieni w głąb tkanek.
Filtr niebieski zmniejsza głębokość wnikania promieni, przepuszcza światło niebieskie widzialne i część podczerwonego wykazując działanie przeciwbólowe.
Filtr czerwony przepuszcza światło widzialne czerwone i część promieniowania podczerwonego warunkując zwiększone ukrwienie, rozluźnienie i rozgrzanie tkanek wykazując działanie przeciwzapalne.
Jest to zabieg, który zawsze powinien być stosowany w celu przygotowania tkanek przed zabiegami z elektroterapii.
Prądy Kotza inaczej „stymulacja rosyjska”, są to prądy średniej częstotliwości w zakresie 2 000-10 000 Hz modulowane małą częstotliwością. Stosuje się je do stymulacji mięśni zdrowych, co wykorzystywane jest w treningach sportowców i rehabilitacji pourazowej.
Istotą elektrostymulacji jest pobudzenie mięśni do skurczu za pomocą prądu elektrycznego.
Zadaniem zabiegu jest utrzymanie zdolności odnerwionego mięśnia do skurczu, zapobieganie zanikom mięśniowym, zapobieganie wtórnym następstwom braku ruchu – zaburzeniom krążenia, uszkodzeniom skóry, a także przywracanie siły i rozbudowa masy mięśniowej.
Jest to jednobiegunowy prąd o impulsie prostokątnym, w którym czas trwania impulsu wynosi 2ms, a czas przerwy między impulsami – 5 ms.
Prąd Traberta wykazuje silne działanie przeciwbólowe. Drżenie mięśni wywoływane przez przepływ prądu zmniejsza napięcie, co potęguje efekt przeciwbólowy.
Prądy TENS to inaczej przezskórna elektryczna stymulacja nerwów czuciowych. Prądy TENS stosowane są głównie w terapii przeciwbólowej.
Ich działanie polega na hamowaniu docierania bodźców bólowych do mózgu. Terapia nie prowadzi jednak do wyleczenia przyczyny występowania bolesności, a jedynie do złagodzenia objawów.
Interdyn, czyli prądy interferencyjne, znalazły zastosowanie w terapii wielu chorób oraz w leczeniu bólu. Ich działanie polega na poprawie trofiki tkanek, zmniejszeniu napięcia mięśniowego, stymulacji naczyniowo-ruchowej, wydzielaniu endorfin i rozszerzaniu naczyń krwionośnych.
Prądy diadynamiczne należą do grupy prądów małej częstotliwości (0-1000 Hz). Składają się z serii powtarzalnych impulsów wywołujących określone reakcje mięśni i nerwów.
Działają przeciwbólowo, zwiększają ukrwienie, poprawiają trofikę mięśni. Prądy impulsowe są wynikiem odpowiednio przerywanego prądu stałego.